در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه سوم تا پنجم آذر 1389، جلساتی نسبتا متراکم کارگروه مهندسی فرهنگی در محل هتل اشراق مشهدالرضا به میزبانی کمیسیون حوزوی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد. در این جلسه تعدادی دانش‌آموختگان حوزه علمیه و برخی کارشناسان و مسئولان کمیسیون‌های دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور داشتند. دبیرخانه شورا با هدف اعتباربخشی به سند نقشه مهندسی فرهنگی سلسله جلساتی را برگزار می‌کند که این، یکی از آنها بود. قصد ورود به آن مباحث را ندارم.

ایام هفته ولایت، عید غدیر و حضور در جوار مضجع شریف علی ابن موسی علیه السلام، فرصتی برای متذکر شدن هم بود. برخی دوستان مفاهیم موجود در سند را مناسب لیلة الرغائب برمی‌شمردند. کنایه از اینکه اینها همه آرزوهاست که به صورت سند درآمده است.
آنچه جای تذکر داشت این بود که جمعی در صدد مشارکت در تدوین سند «نقشه مهندسی فرهنگی کشور» بودند. اینان در جایگاه تدوین یکی از مهم‌ترین اسناد نظام جمهوری اسلامی ایران قرار داشتند. جا داشت از خود بپرسم من که با چنین کارگروهی همراه شده و داعیه مشارکت در تدوین چنین سندی را دارم، آیا برای خود تا کنون نقشه‌ای داشته‌ام؟ آیا برای آینده نقشه‌ای و چشم‌اندازی دارم؟
بر این اعتقادیم که امامان معصوم حجّت‌ انسان‌هایند و اعمال ما بر آنان عرضه می‌شود. اکنون که در میان جلسات بررسی «سندهای نقشه مهندسی فرهنگی کشور» فرصتی فراهم می‌شد تا به زیارت حضرت رضا علیه السلام بروم، با خود می‌اندیشیدم  و از خود می‌پرسیدم:
  • چه گزارشی از گذشته و چه مطلبی برای آینده داری که ارائه کنی؟
  • آیا اساساً گذشته و حال را آن‌گونه که باید مهندسی کرده و نقشه مهندسی آینده‌ را  برای خود فراهم کرده‌ای که اکنون در صدد همراهی با فراهم کنندگان «نقشه مهندسی فرهنگی کشور» برآمده‌ای؟
  • آیا عناصر، مفاهیم و شاخص‌هایی که برای مهندسی فرهنگی کشور در نظر گرفته می‌شود  و در سند چشم‌انداز فرهنگی کشور می‌آید، در شئون درونی و بیرونی خودت تحقق خواهد یافت؟
  • آیا خود متعهد می‌شوی که در افق 1404 به تراز مورد نظر در این چشم‌انداز  برسی؟
  • ترازی که انتظار می‌رود در افق 1404 به آن برسی کدام است؟
  • چه راهی آن را دست‌یافتنی خواهد کرد؟
  • آیا نقشه این راه را داری؟