امشب با یکی از نویسندگان رمان در کشور مواجه شدم که خود را از دوستان جلال آل احمد معرفی می‌کرد. رفتار و گفتار عجیب و غیرمتعارفی داشت. مطالب شگفتی در باره فروغ فرخ‌زاد، سیمین دانشور، شاملو، گلستان و خود جلال مطرح می‌کرد. نسبت‌های عجیبی به افراد یادشده می‌داد و نیز عجایبی در باره زندگی خودش در ایران، لندن، سوئد و آمریکا حکایت می‌کرد. اگرچه تحمل نحوه گفتار و رفتارش دشوار بود، اما شگفتی ادعاهایش سبب کنجکاوی می‌شد. به هر حال دیداری غیر مترقبه و شگفت بود برای من.
اگرچه کتاب‌های او را هرگز نخوانده‌ام. اصولا من اهل مطالعه رمان و ادبیات نیستم که کتاب‌های این یکی را خوانده باشم، ولی از دور و نزدیک در باره رمان و نویسندگان معاصر چیزهایی شنیده‌ام. به هر حال در مواجهه با او این پرسش برایم مطرح شد که آیا کسی تا این حد غیرمتعارف می‌تواند از توانایی نگارش رمان برخوردار باشد یا نه؟ و اصولا کسی با این نوع شخصیت چگونه می‌تواند پدیدآورنده یک اثر ادبی در قالب رمان باشد که به نظر من منظومه‌ای از معانی و پیام‌ها را در بردارد.
اظهار می‌داشت که شب گذشته مادرش را در خواب دیده که از او اظهار نارضایتی می‌کرده. پس از بیدار شدن به کتاب کشف الأسرار و عدّةالأبرار میبدی تفأل زده و این آیه آمده «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنَّكَ تَرَى الأرْضَ خَاشِعَةً فَإِذَا أَنْزَلْنَا عَلَیْهَا الْمَاءَ اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ إِنَّ الَّذِی أَحْیَاهَا لَمُحْیِی الْمَوْتَى إِنَّهُ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (فصلت/ 41، ٣٩) و همین آیه او را راهی نمایشگاه بین‌المللی قرآن کرده است. آیه یادشده را با نثری کوچه‌بازاری به صورت منظوم ترجمه کرده بود و اصرار می‌کرد که آن را برایم بخواند.
گفت که فردا هم به دیدنم خواهد آمد تا بتواند به توصیه مادر و به حکم تفألی که زده قرآن هم بخواند. فعلا منتظر هستم، ببینم آشنایی با چنین کسی که تا کنون تجربه‌اش نکرده‌ام چه فرجامی خواهد داشت. اعتراف می‌کنم که در میان آدم‌هایی از قماش نویسندگان بعد از کدی این دومین شگفت‌انگیزیست که با او گفتگو می‌کنم.